Byznys pro společnost v partnerství se společností Thermo Fisher Scientific pořádá další z kulatých stolů v rámci nově založené platformy „Future is Female.“
„Přijímání žen do technických pozic a oborů povede k efektivnějšímu učení strojů,“ řekl v lednu 2019 na pravidelném setkání Světového ekonomického fóra v Davosu v debatě pod názvem Budoucnost práce, Allen Blue, spoluzakladatel společnosti LinkedIn. Podle něj umělá inteligence a strojové učení začínají sehrávat klíčovou úlohu v tom, jakým způsobem je koncipována veškerá technologie. „Do budoucna je důležité, abychom takovou technologii navrhovali a vytvářeli správným způsobem,“ uvedl Blue s odkazem na jednostrannost mnoha algoritmů způsobenou tím, že jsou navrženy a vytvořeny primárně muži.
V rámci kulatého stolu budeme diskutovat témata a otázky spojené s aktuální postavením žen v technických oborech a informačních technologiích včetně nezbytné důkladné přípravy na budoucnost práce 4.0. Je důležité, aby ženy měly co nejvíce vyrovnané příležitosti a „technologické nástroje“ nebyly již nyní designovány způsobem, že zachovají stávající stereotypy a tradiční bariéry. Tématem diskuse bude také odpovědné používání dynamicky se vyvíjecích technologií zejména umělé inteligence.
Program:
Přivítání a zahájení (9:30-9:45)
- Petr Střelec, General Manager, Thermo Fischer Scientific
- Pavel Štern, ředitel Byznys pro společnost
Uplatnění a postavení žen v technologických oborech aneb jak jsme na tom? (9:45-10:00)
- Pavel Štern a Kamila Čubanová, Byznys pro společnost
Best practice aneb Jak to jde a jak by to mohlo jít – moderovaná diskuze (10:00-11:00)
Tématem prvního panelu bude dobrá praxe firem – podpora a motivace žen, aby se nebály budovat si svoji kariéru v IT a technických oborech. Jak dobře zacílit nábor žen do těchto oborů a pracovních pozic včetně praktických rad, jak správně nábor zacílit. Jakou podporu firmy svým zaměstnankyním poskytují, jak jim pomáhají v jejich kariéře včetně vzdělávacích programů. Jak pomáhají odbourávat genderové stereotypy a překážky. A co by mohl dělat stát, aby posílil větší zastoupení žen v technologických oborech, a posílila se spolupráce s firmami.
- Renáta Millerová, HR Director Central Eastern Europe, Thermo Fisher Scientific
- Radka Bračoková, Data Governance Manager, Atlas Copco Services
- Martina Kökény, Associate Director, IT Asset Management, Kyndryl
- Eva Kostrejová, HR Manager, Oracle Czech s.r.o.
Přestávka (11.00-11:10)
Budoucnost žen v AI (11:10-12:40)
V této části se zaměříme na to, jak může právě generativní umělá inteligence pomoci ženám více proniknout do těchto oborů. Umělá inteligence nutně nepotřebuje pouze IT odborníky, ale lidi z mnoha dalších oborů. Tím může být pro ženy vstřícnější, protože nebude vyžadovat jen technické znalosti a dovednosti, ale i tzv. „soft skills.“ Jaké možnosti tedy přináší nástup AI pro pracovní trh a ženy? Jaký směr nastaví nově složená Evropská komise v rámci pracovního trhu budoucnosti nejen pro ženy a v kontextu její strategie „Gender Equality Strategy“? A proč je diverzita důležitá i pro rozvoj AI?
Stand-upy na téma Technologie a vzdělávání
Budoucí profese a budoucí kompetence a dovednosti se neobejdou bez kvalitní přípravy a vzdělávání nejen žen. Vztah k počítačům, umělé inteligenci a technickým oborům je potřeba povzbuzovat již od dětského věku, zvláště u dívek.
- Eva Nečasová – zakladatelka AI Dětem
- Monika Ptáčniková, Co-founder & Governing Board member, Czechitas
Budoucnoust žen v AI & Odpovědná AI – moderovaná diskuze
- Milena Jabůrková, Goverment Programs Executive, IBM a Viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy
- Kateřina Lesh, Head of Data Science & Risk, EmbedIT
- Vladimíra Petráková, fyzička a biofyzička, Vedoucí vědecké skupiny na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ukončení a oběd (12:40)
Exkurze (13:30-14:30)
Pro zájemce bude možná prohlídka tzv. čistých prostor technologického centra Thermo Fisher Scientific, světového výrobce elektronových mikroskopů.
Kapacita míst je 50 osob.